БРНАБИЋ: ЈЕДИНА ОПЦИЈА ЗА ОДРЖИВУ БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ ЈЕ ЧЛАНСТВО У ЕУ
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Бриселу да је једина опција за одрживу и просперитетну будућност Србије да постане чланица Европске уније, истичући да је то главни стратешки приоритет Србије када је реч о спољној политици.
"Ми смо економски већ део Европске уније. Kултуролошки, географски и историјски смо део европског континента и европске породице нација. На крају крајева, не мислим да имамо план Б", рекла је Брнабић на панелу који је организовао Еурацтив.
Брнабић је навела да је 65 одсто директних страних инвестиција у Србији из ЕУ, као и да 65 до 70 одсто извоза Србије иде у земље Европске уније.
Рекла је да је то пут којим је Србија одлучила да иде, те да је то најбољи могући пут за њу.
Брнабић је додала да Србија има отворена два од пет кластера, као и да се нада да ће до краја године бити отворен још један.
"Морам да кажем, пут је често битнији од саме дестинације. Промене које имплементирамо, како бисмо постали део ЕУ, уводимо на првом месту, јер су оне добре за наше грађане, економију и друштво", истакла је Брнабић.
Брнабић је навела да је Европска унија најуспешнији мировни пројекат у историји човечанства.
"Уколико неко треба да буде део тог мировног процеса, то је свакако Балкан", рекла је Брнабић.
Нагласила је да је приступни процес веома комплексан и бирократски посао, као и да се сада говори о кластерима, а не о поглављима као раније.
"Ја више волим да причам о приступном процесу кроз три кључна стуба, а то су јавна управа, владавина права и економија", рекла је Брнабић, поручивши да се реформисањем та три кључна стуба постиже реформисање земље и друштва.
Према њеним речима, Србија је највише напредовала када је реч о економији и навела да јавни дуг тренутно износи 51,4 одсто, да је незапосленост испод девет одсто, као и да ће буџетски дефицит највероватније бити 2,8 одсто.
Истовремено, навела је да просечна плата у Србији полако сустиже стандард Европске уније.
Говорећи о јавној управи, Брнабић је рекла да Србија "добро стоји" када је реч о транспарентности и ефикасности управе.
"Урадили смо много у последњих седам година, а посебно је значајно увођење еУправе јер сада имамо Владу која је у потпуности транспарентна и доступна грађанима 24 сата, седам дана у недељи, 365 дана у години, као и Владу која се бори против корупције", поручила је Брнабић и додала да има још ствари које треба урадити у тој области.
Говорећи о владавини права, навела је да је ту остало још доста реформи које треба спровести, међу којима су потпуна имплементација медијске стратегије, борба против корупција, људска права и права националних мањина.
"Морам да истакнем да смо оне реформе, које сам ја сматрала најкомплекснијим, у потпуности спровели. То је реформа правосуђа. Променили смо наш Устав, уз подршку Европске уније, Савета Европе и Венецијанске комисије, како бисмо били сигурни да је наше правосуђе у потпуности независно од било каквог политичког утицаја", рекла је Брнабић.
Kако је навела, сада је на правосуђу да покаже да ради у интересу грађана и да је ефикасније него што је било у прошлости.
Нагласила је да постоје још два питања, која стоје између Србије и њеног чланства у Европској унији, а то су нормализација односа са Приштином и не увођење санкција Русији.
Говорећи о косовском проблему, премијерка је истакла да је то један од највећих изазова, који не зависи само од Србије.
"За танго је потребно двоје. Нажалост, у последња 24 месеца и посебно прошле године, имали смо константну тензију, провокације и нестабилност. Влада се, уз велику подршку председника Александра Вучића, труди да ситуација буде мирна и стабилна, колико год је то могуће", навела је Брнабић.
Према њеним речима, то су питања која увек "искоче" и извор су "константне фрустрације".
"Али све у свему, ако желите да постанете део клуба, клубу је дозвољено да помери стативу. Можете да будете фрустрирани и незадовољни због тога, али ако желите да постанете део клуба, морате да поштујете његова правила", поручила је Брнабић.
Са европским партнерима о шест кључних тема
Брнабић изјавила је данас да је у Бриселу имала напоран, али добар дан, да је са два председника - Европског савета и Европске комисије и са три комесара разговарала о шест тема, од којих је једна била ситуација на KиМ.
Брнабић је новинарима, након панела "ДА, АЛИ: Визија будућности Србије у Европској унији" рекла да су сви у Унији забринути због ситуације на KиМ, као и да разумеју напоре Србије да упркос сталним провокацијама сачува мир и стабилност.
"Стабилност нам је у животном интересу, надам се сарадњи са партнерима. Хвала председнику Вучићу што је преузео одговорност и то бреме на себе и дао влади простор да се бави неким другим стварима које су од економски животног значаја, од евроинтеграција до свега осталог", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, осим о KиМ и регионалној стабилности, са представницима ЕУ је разговарала о евроинтеграцијама, за које је рекла да ће Србија дати све од себе да отвори кластер до краја године о економском расту и развоју, владавини права и енергетици, енергетској транзицији и зеленој транзицији.
"Договорили смо да имамо додатне састанке и да ћемо у октобру или новембру имати нови извештај о напретку. Разговарали смо и о усклађивању са заједничком спољном безбедносном политиком и питању када ћемо увести санкције. Објаснила сам нашу позицију и да смо се ускладили са вредностима јер смо осудили агресију, али да постоје разлози зашто не желимо да уведемо санкције. То поглавље у нашим преговорима није ни отворено, нити се то од нас захтева у преговорима", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, у преговорима се постепено усклађује политика Србије са политиком ЕУ.
"Надам се да ћемо отворити бар кластер број три. Са Вархељијем сам разговарала да даље имплементирамо реформе где каснимо у области права и медијске стратегије. Морамо да завршимо и посао у смислу анбандлинга, ту смо усвојили нови предлог закона како то раздвајање да функционише. Биће велика ствар ако то пре октобра урадимо", закључила је Брнабић.
Лопта у дворишту Приштине за повратак дијалогу, хапшења Срба да престану
Брнабић изјавила је данас у Бриселу да је "лопта у дворишту" Приштине када је реч о повратку дијалогу о KиМ, као и да је неопходно да се, пре свега, престане са малтретирањем и хапшењем Срба на KиМ без икаквих доказа.
Брнабић је истакла и да је потребно спровести повлачење специјалних јединица тзв. косовске полиције са севера KиМ.
На питање новинара да ли је било захтева од европских званичника данас у Бриселу за хитну деескалацију и повратак дијалогу и да ли су помињани рокови за нове изборе на северу KиМ, премијерка је, након учешћа на панел дискусији у организацији медијске платформе "Euractiv Srbija", на тему "Да, али…: Визија будућности Србије у Европској унији", рекла да су се чули ти захтеви, али да је то нешто о чему се још прича.
"Зато и долази Лајчак у Београду и о томе је и председник Вучић разговарао са премијерима Рутеом и Бетелом. Разговарали смо о томе и још немамо ништа финално, нити неке временске одреднице или тачно шта је све потребно да се уради, али свакако је лопта у дворишту Приштине", истакла је Брнабић.
Истакла је да је пре свега, неопходно да престане малтретирање и прогон Срба на KиМ и арбитрарна хапшења и привођења без икаквих доказа, као и малтретирање и тортуре над људима који су потпуно невини.
Брнабић је нагласила да сви имају доказе да су Срби који се приводе и хапсе потпуно невини, па чак и Еулекс и Приштина.
Брнабић је рекла да је потребно на северу KиМ довести ситуацију у нормалу и цивилизацијске оквире.
Извор: Танјуг