Вести

БРНАБИЋ: ПОСТАВИЛИ СМО ОСНОВЕ ЗА РАЗВОЈ ЕКОСИСТЕМА БИОТЕХНОЛОГИЈЕ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је Србија прошле године на првој конференцији "Будућност технологије" поставила основе за развој екосистема биотехнологије у Србији, да расте и буде нација биотехнологије.

Брнабић је отварајући Међународну конференцију "Будућност биотехнологије" (Biotech Future Forum) која се одржава у Палати Србија пожелела добродошлицу гостима из Светског економског форума, УНДП-а а посебно је захвалила нашим научницима из света који су дошли на данашњи форум.

"Поставили смо сцену за јак еко систем, отворили научно технолошке паркове, поставили приоритете у инвестицијама. Најмодернији Дата центар у Крагујевцу доступан је свим институтима и научно технолошким парковима", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да се Форум одржава уз подршку БИО4 кампуса, који ће наставити да мења курс наше земље и додаје јој такмичарксе предности.

"Србија ће ускоро постати дом БИО4 кампуса, новог биоевропског хаба који ће омогућити глобални напредак са вишедисциплинарним циљевима", рекла је Брнабић и нагласила да ће тај нови хаб окупити више од 1.000 доктораната.

Учеснике скупа је позвала да погледају макету како ће изгледати кампус и нагласила је да су сви добродошли да постављу питања тиму владе који ће објаснити све круцијалне појединости кампуса.

"Планирамо да имамо и девет научних института, Институт за молекуларну генетику и гентески ижењеринг, седам факултета који ће обухвати биологију, фармацију и истраживачке и фармацеутске комапније које већ постоје у Србији", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да изградња почиње за два месеца, да ће кампус имати 110.000 квадрата на око 20 хектара.

Председница Владе изразила је уверење да сви можемо да допринесмо расту и развоју науке и економије.

"Врло сам убеђења да ће БИО4 пројекат наставити да мења курс наше земље и додаје такмичарске предности. Биће то место за пројекте који ће одговорити на изазове разлчитих области", рекла је Брнабић.

Нада се да ће форум поставити основе за сарадњу наредне године, да испунимо мисију и решимо све задатке који су пред нама.

Брнабић је нагласила да ће нацрт Закона о здравственим евиденцијама који ће бити усвојен и електронска евиденција здравствених евиденција унапредити читав наш здравствени систем и биогенетски регистар.

Последњих неколико година окружење које смо креирали за ИТ компаније довело је до тога да је неколико великих компанија довело своје центре за истраживање у Србију. Наша влада потписала је неколико меморандума о разумевању са компанијама као што су Рош, Такеда, НСД, Свис рокет, Астра Зенека, Фајзер и друге, навела је Бранбић.

На крају дана, како је најавила, потписаћемо меморандум о разумевању са Гинко Бајоворкс, једним од лидера у биотехнологијама.

Брнабић је нагласила да је поред сарадње са индустријом, најважније да подржимо наше научнике, да могу да раде у нашим институтима и пронађу пут да побољшају не само нашу земљу, већ и свет.

Биотехнологија је кључна за медицинну, пољопривреду и производњу хране. Стога ћемо расправљати о томе како да користимо биоинжењеринг да би имали здравију будућност и како да упослимо вештачку интелигенцију, рекла је Брнабић.

Конференција се по други пут одржава у Београду у организацији Владе Србије у сарадњи са Светским економским форумом, Центром за четврту индустријску револуцију и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и уз подршку БИО4 кампуса.

Форум је окупио више од 600 учесника из око 30 земаља, представника влада, академске заједнице, научних и истраживачких институција и привреде.

Током конференције, која се одржава данас и сутра на више панела ће се разговарати о темама из области биотехнологије, биоинформатике, биоинжењеринга и биомедицине а посебан програм ће бити посвећен зеленој биотехнологији, одрживим решењима и иновацијама који воде ка "зеленијој" и еколошки одрживој будућности.

Извор: Танјуг