ЂУРИЋ: УВЕК СМО СПРЕМНИ ДА БРАТСКОЈ ЦРНОЈ ГОРИ ПРУЖИМО РУКУ
Увек смо спремни да братској Црној Гори пружимо руку, седнемо за сто и отворено разговарамо о решавању свих питања у обостраном интересу, као и да разматрамо могућности за даље унапређење наше сарадње у бројним областима, рекао је у интервјуу за портал АДРИА, Њ.Е. изванредни и опуномоћени амбасадор Републике Србије у Сједињеним Америчким Државама г. Марко Ђурић.
- Србија и САД данас сигурно корачају ка путу некадашњег веома блиског партнерства које смо делили у не тако давној заједничкој историји. Таква оцена није дошла преко ноћи, већ је директан резултат визионарског става, мудро конципираних потеза и деценијске посвећености председника Александра Вучића усмеравању спољне политике Србије према све снажнијем и ширем унапређењу односа са светском силом каква је Америка. При томе би требало имати у виду некадашњу полазну тачку за наше руководство и сусрет са међународном сценом на којој Србија није била претерано добродошао актер. Председник Вучић увидео је још тада ургентност промене негативног погледа на Србију који су нам други скројили од 1990-их наовамо, а ми до прије десетак година били исувише инертни да се томе супротставимо и изнесемо и своју, праву страну приче. У таквим околностима, он као председник Владе практично из пепела гради један нови имиџ Србије, а последњих шест година и као председник Републике учвршћује позицију наше земље као озбиљног и одговорног партнера, поузданог и привлачног инвестиционог окружења, као и кредибилног саговорника и сарадника за бројне интернационалне чиниоце.
Захваљујући томе, Србија је сада у ситуацији да, први пут у историји, разговара о датуму за отпочињање стратешког дијалога са САД као једном изузетно важном степенику у нашим односима. Само отварање могућности за почетак такве врсте комуникације и платформе сарадње са Америком, сигуран је знак да подижемо наше односе на нови, још виши ниво, повезујемо наше институције на један јединствен начин и утиремо пут будућим споразумима и погодностима за наше грађане, попут оног о избегавању двоструког опорезивања, а у перспективи и о визној либерализацији.
То су резултати које наш народ жели да види, и поносан сам што својим невеликим уделом одавде доприносим спровођењу спољнополитичких циљева наше земље и реализацији визије председника Вучића о снажној, стабилној и у свету уваженој Србији.
* Пре доласка на власт Александра Вучића Србија је била земља без стратегије у међудржавној арени. Данас је земља која се ипак пита за сопствену судбину. Колико су, према Вашем мишљењу, Вучићево искуство и велики рад, али и лични контакти са светским државницима допринели да толики број земаља повуче признање ткз. Косова?
- Председник Вучић има већ и квалитативно и квантитативно значајно искуство у међународним односима. Пре мог доласка у Вашингтон, од њега сам добио како мноштво радних налога, тако и мноштво драгоцених, пријатељских савета који су ми, уз његове личне добре контакте овде, много пута помогли да остварим комуникацију и одржавам дијалог са највишим представницима америчке администрације и званичницима држава за које је наша Амбасада задужена на нерезиденцијалној основи. Сетимо се само да је амерички став о Косову и Метохији био толико дубоко укорењен да није чак ни био тема разговора, а да смо сада дошли до тога да, иако немамо исте позиције о статусу наше јужне покрајине, ставови Србије се слушају, уважавају и разумеју, у шта се и лично уверавам приликом сусрета са појединим саговорницима. Промену тог наратива примећујем и у разговорима са другим амбасадорима акредитованим у САД, као и са представницима карипских држава које нерезиденцијално покривамо из Вашингтона, међу којима су дугогодишњи пријатељи Србије, као и оне државе које не деле или нису делиле наш став, али су временом у нашем случају увиделе повреду принципа међународног права и повукле своје некадашње одлуке. Такви исходи посљедица су наше одлучне и непоколебљиве борбе за интересе Србије и српског народа, борбе коју водимо са председником Вучићем на челу.
* Видимо да привремене институције у Приштини раде све да не формирају Заједницу српских општина. Шта мислите, колико ће међународна заједница, првенствено САД толерисати такав њихов приступ?
- Полако, али сигурно, самопрокламоване власти у Приштини схватају да подршка међународне заједнице није безрезервна јер, на првом месту, нико не жели да подржи агресију ни кршење људских права. Флагрантно кршење људских права Срба на Косову и Метохији којем посебно сведочимо у посљедњих годину и по дана – за које се време положај нашег народа видно погоршао, али и уназад годинама, а нажалост, сада већ и деценијама – није само дестабилизујући, већ и изузетно опасан фактор, како у нашој земљи, тако и у региону, Европи и свету. Приштина наставља да буде „црна овца“ и да даје лош пример, и зато им се дрма тло под ногама. Не могу више ни да се скривају испод скута великих сила јер те исте велике силе виде њихово неодговорно и неурачунљиво понашање, непоштовање постигнутих договора и неиспуњавање преузетих обавеза, од којих је најважнија управо формирање Заједнице српских општина. Ту ценимо јасан сигнал, који шаље међународна заједница вођена Америком, да се неће толерисати игнорисање обавеза ни једнострани потези који директно нарушавају атмосферу дијалога којем наша страна отворено тежи ради добробити и опстанка српског народа у нашој јужној покрајини.
* Када говоримо о односима Србије и Црне Горе, како коментаришете чињеницу да је, упркос томе што ДПС више није на власти прослављеним српским спортистима, бизнисменима и свештенству забрањен улазак у Црну Гору?
- Не мислим да се оваква питања решавају на новинским страницама и дубоко верујем да треба и могу да буду решена. Имајући у виду да је Србија први спољнотрговински партнер Црне Горе и по увозу и по извозу, јасно је да придајемо важност нашим билатералним односима, и на економском и инфраструктурном плану, једнако као и на политичком плану. Увек смо спремни да братској Црној Гори пружимо руку, седнемо за сто и отворено разговарамо о решавању свих питања у обостраном интересу, као и да разматрамо могућности за даље унапређење наше сарадње у бројним областима.
Недавно сам у Вашингтону имао прилике да се и приватно сретнем са премијером Дританом Абазовићем, који ми је учинио велико задовољство прихвативши да буде мој гост, заједно са овдашњим амбасадорима Северне Македоније и Босне и Херцеговине, на кошаркашкој утакмици домаћих Вашингтон визардса и Денвер нагетса. Када се као државни представници окупљамо на догађајима попут тог, сви шаљемо не само јединствену поруку нашег регионалног заједништва, већ и поруку да спорт, односно спортска дипломатија превазилазе државне границе и различитости које можда имамо у појединим политичким гледиштима.
* Очекујете ли да Црна Гора у будућности повуче признање ткз. Косова?
- Пратећи као посматрач црногорску политику, нажалост не делује ми да ће се то на краћи рок десити. Да ли бих волео да се то догоди, не морате ни да ме питате.
Извор: Адриа