Вести

МАРТИНОВИЋ: ОСТВАРЕНИ ЗНАЧАЈНИ РЕЗУЛТАТИ У ДОМЕНУ ОСТВАРИВАЊА ПРАВА

У оквиру сталне дискусије о кључним темама и резултатима реформе јавне управе, у Београду је одржан Осми састанак Високог политичког дијалога о реформи јавне управе којем су присуствовали министар државне управе и локалне самоуправе др Александар Мартиновић, министарка за европске интеграције и међународну сарадњу Тања Мишчевић и помоћница министра финансија Верица Игњатовић, као и амбасадор и шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре и шеф Јединице за Црну Гору и Србију Мајкл Милер.

Поред тога што је реформа јавне управе заједно са владавином права и економским управљањем један од предуслова за приступање Европској унији, она је један од најважнијих приоритета Владе РС, порука је са данашњег стратешког политичког форума.

На почетку састанка, Мартиновић је отварајући дискусију навео да су остварени значајни резултати у домену делотворнијег рада и остваривања права. Мартиновић је навео да је реформа у потпуности оријентисана на стварне потребе грађана, а да се управа у Србији развија кроз модернизацију пословних процеса, професионализацију службеника, као и да се акценат ставља на висококвалитетне и ефикасне услуге. Мартиновић је додао да је јавна управа, с циљем да осигура економски раст земље, усмерена и на то да уштеди време и новац компанијама, да обезбеди предвидљив и фер привредни и пословни амбијент.

Осим усавршавања службеника, министар Мартиновић је нагласио и важност дигитализације, као својеврсног генератора реформе. Мартиновић је рекао да је у претходних шест година на том плану Србија постигла импозантне резултате, а да су неки од њих наведени у Извештају Уједињених нација који указују на то да је Србија једна од десет земаља које су највише напредовале у дигитализацији јавне управе.

Овом приликом министар Мартиновић осврнуо се и на актуелна дешавања наводећи да МДУЛС у сарадњи са кључним институцијама тренутно дефинише нови Акционог плана Програма за реформу система локалне самоуправе, те да је започето и са израдом радне верзије Уредбе о јединственом управном месту, којом ће бити предложени ближи услови, критеријуми и мерила који се примењују у поступку одређивања јединственог управног места, као и начин сарадње надлежних органа у вези са поступањем и обављањем послова. Додатно, формирана је Посебна радна група која ради на изменама и допунама Закона о инспекцијском надзору, а чији је циљ да се побољшају законска решења и статус инспектора.

Мартиновић је истакао да Министарство остаје опредељено да настави успешну координацију реформе јавне управе, као и да је оријентисано на увођење системских и иновативних решења у жељи да јавна управа буде сервис грађана, те високо-партиципативна, одговорна, транспарентна, ефективна и ефикасна, као и да у потпуности одговара садашњим и будућим потребама друштва.

Извор: Танјуг