МОМИРОВИЋ: НАША СПОЉНОТРГОВИНСКА РАЗМЕНА СТАБИЛНО РАСТЕ
РАЗМЕНА СТАБИЛНО РАСТЕ
22.05.2023
Србија данас има стабилан раст спољнотрговинске размене роба и услуга која је у 2022. години достигла 83 милијарде евра, изјавио је министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић и навео да је захваљујући уговорима о слободној трговини нашим привредницима омогућен извоз без царина на тржишта ЦЕФТА, ЕФТА, Русије и Евроазијске уније, као и Турске.
Министар Момировић истакао је, на регионалној конференцији "Пословање са сврхом" посвећеној регионалној сарадњи, привлачењу нових инвестиција и пословних прилика, коју су организовали Словеначки привредни клуб и Д. Р. Гилберт група, да Влада Србије и министарство на чијем је челу раде да домаћим произвођачима олакшају приступ иностраним тржиштима, да прошире број држава са којима имамо потписане споразуме о слободној трговини.
"Тренутно се одвијају интензивни преговори о споразумима о слободној трговини са Кином, Египтом, Уједињеним Арапским Емиратима и Корејом. Ова тржишта имају висок потенцијал у погледу тражње и пласмана, и ово није само потенцијал за Србију, већ и за све економије региона", рекао је министар Момировић.
Министар Момировић нагласио је да је упркос кризи која траје скоро три године Србија успела да сачува економску стабилност и поверење инвеститора о чему сведоче подаци да је бруто домаћи производ Србије од 2020. до 2022. године порастао за око девет процената, те рекордни приливи страних директних инвестиција које су лане износиле 4,4 милијарде евра, као и наставак раста запослености и зарада у приватном сектору, као и највиши ниво девизних резерви.
"Достигли смо највиши ниво девизних резерви које су на крају првог квартала ове године износиле 21,3 милијарде евра, Србија остварује рекордно ниске стопе незапослености која је у последњем кварталу 2022. године износила девет одсто", навео је министар Момировић.
Министар Момировић додао је да се привреда у Србији суочава са мањком радне снаге, што је пре десетак година било незамисливо.
Према његовим речима, Србија као један од начина за решавање проблема недостатка радне снаге види иницијативу "Отворени Балкан" чији је циљ креирање јединственог регионалног тржишта заснованог на принципима јединственог тржишта Европске уније.
Министар Момировић навео је да је у оквиру иницијативе "Отвореног Балкана" покренуто је решавање више конкретних проблема и најавио да се највероватније у јулу очекује потписивање споразума којим би се завршило са неопходним процедурама везаним за радно законодавство и ангажовање радника из све три земље чланице ове иницијативе.
Министар Момировић нагласио је да државе бивше Југославије имају сличне привредне структуре и могу остварити синергију кроз заједничке пројекте, размену знања и искустава, самим тим и успостављање снажнијих привредних веза.
Министар Момировић додао је да би бројке о спољнотрговинским кретањима и размени са другим земљама биле још веће када би се решио проблем дугог чекања на границама, пре свега за камионе.
Као илустрацију овог проблема навео је информације о чекањима на граничним прелазима 10. маја када су на Хоргошу на улазу у Србију камиони чекали 30 минута, а на излазу 9 до 11 сати, на Батровцима се на улазу у Србију чекало шест, а на излазу 16 до 18 сати.
"Истовремено на граничном прелазу Прешево на улазу у Србију се чекало пола сата као и на излазу. Ови подаци потврђују да је много једноставније камионима из ЕУ да уђу у Србију и да се граничне инспекције наше државе труде да убрзају процедуре, док са друге стране погранични органи ЕУ држава чланица имају много компликованије процедуре, имајући у виду да се ради о спољној граници ЕУ и да се врше појачане контроле", рекао је министар Момировић.
Министар Момировић оценио је да подаци за гранични прелаз Прешево, где се једнако и то кратко чекало и на улаз и на излаз из Србије показују да интегрисано управљање границом са Северном Македонијом, као и активности предвиђене у оквиру иницијативе "Отвореног Балкана", дају позитивне резултате.
"Успели смо да направимо помак у решавању дугогодишњих нецаринских баријера и препрека што је довело до олакшавања трговине у региону, пре свега у домену увоза и извоза прехрамбених производа. У неким случајевима време за извоз и увоз прехрамбених производа скраћено је и до 50 одсто а директни трошкови такси и накнада смањени су и до 80 одсто што је резултирало увећањем обима трговинске размене у региону иницијатива "Отвореног Балкана" за скоро 30 одсто", нагласио је министар Момировић.
Министар Момироић додао је да је неопходно да се настави са укидањем непотребних граничних процедура, јер само тако може да се убрза и повећа промет људи и роба и подигне стандард свих грађана у региону.
Извор: Танјуг