Вести

ШАПИЋ: МОРАМО ДА ВОДИМО РАЧУНА О НАШОЈ ИСТОРИЈИ

Градоначелник Александар Шапић свечано је отворио рестаурирану "Краљеву чесму" у обновљеном парку у Лисичјем потоку поводом обележавања годишњице смрти краља Александра I Карађорђевића.

Шапић је подсетио да је ово, тада запуштено место посетио пре годину дана када је одана пошта невино страдалим жртвама бољшевичко-комунистичког режима, као и да је "Краљева чесма", која има посебан значај за наш народ, такође била запуштена и заборављена.

"Тада сам рекао да ћу донети две одлуке. Прву политичку, коју многи ескивирају, јер се политичари и даље плаше реликта прошлости и давно постављених комунистичких догми, као и осуде јавности. Друга се тиче финансирања, јер је на мени било да нађем начин да се обезбеди новац за овај спомен-парк и рестаурацију "Краљеве чесме". Не мање важна била је улога Завода за заштиту споменика културе града Београда чији су стручњаци квалитетно рестаурирали чесму и она данас изгледа баш онако како је изгледала 1936. године, када је и завршена", истакао је градоначелник.

Шапић је додао да морамо да водимо рачуна о нашој историји и најавио да ће се уредити и Спомен-парк браниоцима Београда на шеталишту поред Дунава.

"Где год будем могао, трудићу се да не заборавимо нашу историју. Мислим да је то моја обавеза као градоначелника, а да свако ко буде био на овом месту после мене има обавезу да о томе води рачуна, не правећи разлике међу нама, без обзира на наша политичка опредељења и све друге различитости. Зато је ово место симболички важно за српски народ и српску државу и ми ћемо му данас удахнути нови живот. Ту треба да долазе деца и треба да промовишемо вредности захваљујући којима се штити наше друштво од свих изазова које носи данашње време. Зато сам и покренуо манифестацију "Београдски дани породице", за коју се надам да ће постати традиционална, да бисмо заштитили нуклеус нашег друштва. Нека нам је свима са срећом овај спомен-парк и обновљена "Краљева чесма" као место где можемо да дођемо и достојанствено се поклонимо страдалима и нека свако од нас уради у својој области колико год може да се наша историја не заборави", нагласио је Шапић.

Председник Удружења "У име народа за слободну Србију" Срђан Цветковић подсетио је да је ова спомен-чесма изграђена 1936. године и да су је свечано отворили тадашњи градоначелник Влада Илић и Удружење "За улепшавање Београда". Нажалост, деценијама је била девастирана, као што је и истина о краљу Александру и жртвама које су овде страдале била "затрпана", рекао је он.

"Уређујући овај простор, дајемо достојанство свим тим људима. Зато хвала свима који су годинама учествовали у напорима да овом месту удахнемо то достојанство, градоначелнику Шапићу који је испунио прошле године дато обећање и створио услове да оно данас овако изгледа", навео је Цветковић.

Он је нагласио да би ово место требало да буде не само место помена већ и живота, те је дао предлог да се током летњих месеци овде одржавају уметничке и културне свечаности, с циљем да се величају "толеранција, слобода и демократија". Изразио је на крају уверење да ће будуће генерације чувати ово место.

Председник Удружења "Краљевина Србија" Милош Павковић изразио је велико задовољство што је спомен-парк "Краљева чесма" коначно обновљен и поново отворен будући да указује на значај овога места као и на све жртве које су пале у револуционарном терору након завршетка Другог светског рата.

"Веома је значајно што су градоначелник Александар Шапић и Град Београд препознали значај овог места, што је градоначелник одржао прошле године дату реч и зато желим њему лично да посебно захвалим. Сада коначно можемо на достојанствен начин да одамо пошту свим невино стрељаним грађанима Београда и да отворимо обновљену "Краљеву чесму", која представља једини споменик витешком краљу Александру у Београду", поручио је Павковић.

У присуству великог броја грађана, представника Града Београда, Војске Србије и Српске православне цркве, овом приликом одржан је помен краљу Александру I Карађорђевићу и страдалим жртвама.

Извор: Танјуг