Вести

ШАПИЋ: ПОЧЕЛО УКЛАЊАЊЕ СВИХ ИЛЕГАЛНО ПОСТАВЉЕНИХ СПЛАВОВА

Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је да је након свих перипетија и законских рокова који су морали да буду испоштовани, започето уклањање свих илегално постављених сплавова са Савског кеја.

"Сада крећемо и имамо сва решења, и наравно сви власници ће још једном бити обавештени о овоме", рекао је Шапић.

Како је нагласио, овај процес је започет крајем прошле године, а његово званично спровођење је почело у среду.

"Процес је дуго трајао. Пре свега чекали смо да се заврши са расписивањем лицитација за све локације, а након тога и доношењем разних решења. Чекамо још одлуку суда о повезивању струје и воде за 28 објеката, чији власници су изашли на лицитације", рекао је Шапић и додао да је тренутно искључена струја и вода свим објектима.

Како каже Шапић, и даље се свакодневно појављује проблем нових илегалних прикључака, што град мора сваки пут изнова да санира.

Нагласио је да Београд никога не жели да остави без крова над главом.

"Ја сам више пута апеловао на све да лицитирају, ако се сећате и пре три месеца сам рекао сви власници могу то да ураде, и да ми никога не желимо да оставимо без крова над главом", подвукао је Шапић.

Шапић је додао да је угроженим грађанима био понуђен смештај.

"Ми смо нудили и смештај некима, али они су прво пристали, па се предомислили. Испоставило се и да велики број објеката заправо нису плутајући објекти, већ насукани и да стоје на шипу. Кад се вода повуче немају никакав додир са њом", рекао је Шапић.

Када је реч о самом процесу, Шапић је нагласио да је његово започињање више пута опструирано, али да је како каже, сада све решено.

"Сада крећемо и имамо сва решења, и наравно сви власници ће још једном бити обавештени о овоме. Од борбе за шеталиште одустати нећу. Избори ће брзо, сви који хоће нека гласају против мене, ако хоће да ово овако остане", рекао је Шапић.

Уклањање сплавова на Савском кеју који на лицитацији нису добили нову локацију почело је у среду ујутру, рекао је Шапић и додао да ће сплавови који су добили дозволу, њих 28, бити враћени на локације након завршетка процеса уклањања.

"Процес је дуго трајао. Пре свега чекали смо да се заврши са расписивањем лицитација за све локације, а након тога и доношењем разних решења. Чекамо још одлуку суда о повезивању струје и воде за 28 објеката, чији власници су изашли на лицитације", рекао је Шапић и појаснио да је тренутно искључена струја и вода свим објектима.

Како каже Шапић, и даље се свакодневно појављује проблем нових илегалних прикључака, што град мора сваки пут изнова санира.

Наглашава да га ни то, ни остали проблеми, неће спречити у томе да среди Савско шеталиште.

"Ми ћемо се борити у складу са могућностима, уклањати сплав по сплав у складу са капацитетима. Остало је још нешто и папиролошки да се заврши, очекујемо да ће се сутра или прекосутра закључити и уговори са инспекцијом, који су се одужили због бројних примедби. Борба је свакако тешка, јер су неки људи навикли да 30 година користе јавну површину", рекао је градоначелник и додао је град спреман да уложи и додатна средства.

Нагласио је и да ће се водити рачуна и о еколошким стандардима, да ће бити обезбеђени и пречишћивачи воде, и све у циљу да се, како каже, са Савског кеја коначно види река.

Према новом решењу, између плутајућих објеката мораће да постоји растојање од 15 метара - из безбедносних разлога, а спавови неће моћи да буду постављани тамо где се налазе простори за рени-бунаре.

На питање новинара о томе шта ће се десити са одлуком о поновном увођењу струје и воде објектима који су добили дозволе, биће да о њој суд још увек није одлучио, Шапић је рекао да се неће тражити друга решења док се не донесе коначна одлука суда.

"Видите, нама суд није рекао не може, да није добро да се буши насип. Уосталом, насип је избушен са свих страна током последњих 30 година. Дакле, нама нико није рекао не може, само је обустављен поступак. Када нам буду рекли не може, тада ћемо смислити друго решење", рекао је Шапић.

Шапић је говорио и о томе како ће и где сплавови бити одложени.

"Што се тиче уклања, суштински може да угрози безбедност воде. Ми смо обезбедили 70 локација у Јакову, на простору који се налази под управом секретаријата за привреду и две код Сајма код бродоградилишта", додао је Шапић.

На крају процеса циљ је да на овом месту, како каже Шапић, грађани добију шеталишта и зелену површину, која ће изгледа потпуно другачије него сада.

"Ово сада изгледа јако ружно и вероватно динар није уложен овде од када је направљено. Ипак, иако не знам колико времена ће нам бити неопходно, јер годину и по дана већ траје наша борба, нећу одустати од шеталишта", истакао је Шапић и додао да ово није једини такав пројекат.

Следећа локација је, како је рекао, потез од Бранковог моста ка Земунском кеју.

"И не само ово, на јесен ћемо почети од Бранковог моста ка Земуну по истом принципу. Желимо да са 150 сплавова дођемо на осамдесетак", закључио је Шапић.

Нећу одсустати од уређења Савског шеталишта, без обзира на опструкције

Шапић је изјавио да Град Београд неће одустати од борбе за уређење Савског шеталишта, док је он на челу престонице, и да се процес уклањања нелегално постављених сплавова наставља.

Шапић је, обилазећи Савско шеталиште на Новом Београду, рекао да је јуче практично званично кренуло уклањање сплавова у том делу града и подсетио да је целокупни процес започео крајем прошле године.

"Почело је расписивањем лицитација за све локације, доношењем решења и обавештавањем свих власника да уклоне сплавове да их ми не бисмо уклањали, јер у том случају сами сносе трошкове. За радове који треба овде да се изведу чекамо одлуку Управног суда, јер нам није дозвољено да "доведемо" званичне прикључке на воду и струју за оне који су лицитирали за ових 28 локација", рекао је Шапић.

Шапић је нагласио да градске службе свакодневно уклањају дивље прикључке.

"Сада смо почели са уклањањем сплавова након свих перипетија и законских рокова које смо чекали да буду испуњени", рекао је Шапић.

Шапић је навео да је паралелно са овим апеловао и на људе који живе у том делу Београда да Град не жели никога да остави без крова над главом и да се јаве како би им био обезбеђен смештај.

"Ми крећемо, имамо решења о уклањању свих објеката и сада ћемо поново послати обавештења. Испоставило се, међутим, да велики број сплавова уопште нису плутајући објекти већ су насукани и стоје на шипу, може се рећи да и немају никакав додир са водом. Неке сплавове ћемо уклонити са реке, неке са копна, а неке ћемо морати и да раставимо", објаснио је Шапић.

Како је рекао, процес уклањања нелегалних сплавова ће потрајати.

"То ће трајати, али ја од борбе за Савско шеталиште одустати сигурно нећу. У самом систему Града, од инспекцијске службе, комуналне милиције, свих секретаријата, постоје људи који опструишу не само овај, него многе процесе, што не значи да ћу одустати јер никада у животу нисам одустао од ствари за које верујем да су исправне", рекао је Шапић.

Шапић додаје да ће се борити у складу са могућностима и да ће се уклањати сплав, по сплав.

"Борба је свакако тешка зато што су неки људи навикли да 30 година користе јавну површину и да сматрају да су они ти који имају право на оно што немају други Новобеограђани. Док сам ја на овом месту борићу се, уз све опструкције. Трудићемо се да на све начине овде обезбедимо цивилизован простор, уложимо велика средства у сређивање Савског шеталишта, да сплавови који остану буду у складу са еколошким нормама, имају пречишћиваче отпадних вода, стандардизоване габарите, те да се овај део сређује, одржава и да коначно можемо да видимо реку", рекао је Шапић.

Према његовим речима, у Јакову је обезбеђен легалан простор за одлагање однетих плутајућих објеката, већ су пободени шипови, а још две локације су код бродоградилишта у близини Сајма.

Шапић је нагласио да се уређење кеја наставља и најавио је предстојећу лицитацију за плутајуће објекте на потезу од Бранковог моста ка Земуну, где су предвиђена 54 сплава, уместо више од стотину колико их је сада.

Извор: Танјуг