Вести

ВУЧИЋ: "ПОЈАС И ПУТ" ПРЕРАСТА У ГЛОБАЛНИ ПРОЈЕКАТ

Народна банка Србије размишља да укључи кинески јуан у своје девизне резерве, изјавио је у Пекингу председник Републике Србије Александар Вучић.

Председник Вучић истакао је, на првој сесији форума одржаног у оквиру иницијативе "Појас и пут", да је Кина други највећи спољнотрговински партнер Србије и да је трговинска размена две земље у протеклих десет година порасла 185 пута.

"Од јануара 2015. године кинески јуан је на списку наших валута за мађународно тржиште и Народна банка Србије размишља да укључи кинеску валуту у своје девизне резерве", рекао је председник Вучић и указао да Србија и Кина имају повећану и интензивну сарадњу у сектору финансија и банкарства.

Председник Вучић истакао је и да је "Зиђин мајнинг" највећи извозник из Србије у протеклих пет година и указао да је Србија тиме постала други највећи извозник бакра у Европи.

Председник Вучић рекао је да Србија има велику жељу да постане лидер у производњи бакра и нагласио да Србија највише извози у области информационих и комуникационих технологија.

"Ми смо 46. по ИТ производима. Желимо да се придружимо партнерима када је реч о вештачкој интелигенцији", рекао је председник Вучић.

Истакао је и да је Србија прва у региону урадила развојну стратегију 2019. године и захвалио "кинеским пријатељима" који су, заједно са својим експертима, омогућили да Србија изради нацрт тог стратешког документа.

"Успоставили смо институт за вештачку интелигенцију као националну платформу за вештачку интелигенцију. Градимо "БИО4 кампус" који ће бити један од кључних биотехнолошких чворишта у Европи", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић рекао је да иницијатива "Појас и пут" прераста у глобални пројекат импресивних размера заснован на инфраструктурној повезаности копном, морем, ваздухом и сајбер простором, преко трговинских инвестиција финансијских технолошких, преко виртуелне повезаности и све то до повезивања људи кроз културу, туризам, образовање и науку.

Председик Вучић истакао је да је приоритет те визионарске иницијативе сарадња у пет кључних области - међународна сарадња, повезивање институција, неометана финансијска интеграција, везе између људи, и подсетио на речи кинеског председника Си Ђинпинга да прави приступ бављења изазовима глобалних размера иде кроз већу повезаност и већу инклузивност.

"Стара кинеска пословица каже ако желите да будете богати прво изградите путеве, могла би данас да се преформулише у "ако земља жели да има просперитет, да се економски развије требало би прво да развије економску инфраструктуру, путеве, пруге и луке", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић истакао је да Србија придаје огроман значај неговању пријатељства са Кином, као и да је билатерална сарадња тренутно на највишем историјском нивоу.

"Зато смо прихватили иницијативу продубљавања сарадње са Кином. Србија је на европском путу али је током своје историје увек била исток западу и запад истоку, земља где су најважнији путеви који повезују Европу и Азију. Тема панела осликава стратешку оријентацију концепту развоја Кине. Ова иницијатива стреми јачању сарадње држава и у циљу просперитета целог човечанства и развоја глобалне економије", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић истакао је да је Кина са ЕУ један од најважнијих мотора економског јачања Србије последњих година, као и да је Србија позитиван пример који показује да су међународне иницијативе оправдане.

"За малу економију попут Србије протекла деценија је била деценија напретка залагања, препуна изазова, али са мапом која иде ка повезаности и стратешкој сарадњи кроз бројне пројекте и заједничке иницијативе у којима смо активно укључени и одлучни да то спроводимо са другим земљама на основу узајамног уважавања и поштовања", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић нагласио је да је Србија поносна на чињеницу да без кинеских партнера и пријатеља не би били завршени ти пројекти, као и да се ради на развоју нових инфраструктурних пројеката, енергетике, рударства.

"Инсистирам на железници која повезује Београд са престоницом Мађарске и са поносом смо отворили деоницу Београд-Нови Сад. Долазак великих кинеских компанија подстакао је развој Србије", рекао је председник Вучић и истакао да је Кина трећу годину заредом највећи извозник из Србије.

Председник Вучић рекао је да никад неће заборавити када је 2016. године кинески председник Си Ђинпинг посетио Србију, у време када се наша земља суочавала са хиљадама проблема у вези са својом највећом железаром, која је сада други по реду извозник из Србије.

"Нисмо знали како да решимо проблем и упутили смо молбу Сију да нам помогне по овом питању. Он је обећао да ће то испунити и довео је компанију ХБИС из покрајине Хабеј, која је сада једна од најуспешнијих компанија у целом региону", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић додао је да Србија жели да има кључну сарадњу са партнерима из Кине у предстојећем периоду и повезаност у областима иновативне економије, развоја вештачке интелигенције, у оквиру паметне мобилности, биотехнологије и дигиталне трансформације, а заинтересована је и да индустријски парк "Михајло Пупин" изради заједно са Кинезима.

Председник Вучић оценио је да су Србија и Кина, када је реч о размени робе и извоз, доста напредовале и у том погледу указао да је током његове посете потписан Споразум о слободној трговини.

Подсетио је и да је 2022. године успостављен директан лет између Србије и Кине, из жеље да се оснажи повезаност између људи, туриста, пословних заједница и студената.

Председник Вучић подсетио је и да је председник Кине, објашњавајући стратешки развој те земље, недавно рекао да је "будућност нашег новог путовања светла, али пут пред нама неће бити једноставан" и изразио уверење да та реченица може да се искористи када се говори о могућностима будуће снажније економске и било какве друге повезаности између држава и посвећености идејама мултилатерализма и партнерској сарадњи.

"Као што је Си јутрос и рекао, ми пролазимо убрзану економску трансформацију и међународно окружење се дубоко и брзо мења. Сви смо сведоци да ветрови промена опет дувају светом, и у зависности од тога како ћемо се односити према њима видећемо да ли ће покретати наше ветрењаче за нашу добробит или ће бити урагани усмерени ка деструкцији. Свет можда по први пут у историји прави велику економску и геополитичку транзицију тако што бира глобални развој у односу на конфронтације", закључио је председник Вучић.

Извор: Танјуг